Korisni linkovi
Arhuska Konvencija
Internet prezentacija Sekretarijata UNECE Konvencije o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine.
https://unece.org/environment-policy/public-participation/aarhus-convention/introduction
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je samostalan državni organ, nezavisan u vršenju svoje nadležnosti, koji štiti ostvarivanje prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije
Agencija za zaštitu životne sredine obavlja stručne poslove koji se odnose na razvoj, usklađivanje i vođenje nacionalnog informacionog sistema zaštite životne sredine, sprovođenje državnog monitoringa kvaliteta vazduha i voda, prikupljanje i objedinjavanje podataka o životnoj sredini, njihovu obradu i izradu izveštaja o stanju životne sredine i sprovođenju politike zaštite životne sredine, kao i druge poslove određene zakonom.
Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije
Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, pored drugih aktivnosti na polju zaštite životne sredine, takođe radi i na implementaciji odredbi Arhuske konvencije koje se odnose na pitanje dostupnosti informacija o životnoj sredini javnosti.
Zavod za zaštitu prirode Srbije
Zavod za zaštitu prirode Srbije je javna stručna ustanova koja obavlja delatnost zaštite, promocije i očuvanja prirodne baštine Srbije.
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) – Misija u Srbiji
OEBS Misija u Srbiji pruža podršku primeni zakona i sprovodi praćenje pravilnog funkcionisanja i razvoja demokratskih institucija i procesa u Srbiji; pruža podršku sudstvu i institucijama za sprovođenje zakona u obučavanju i restruktuiranju.
Narodna biblioteka Srbije
Narodna Biblioteka Srbije je ustanova kulture koja obavlja bibliotečko-informacionu delatnost i delatnost zaštite stare i retke bibliotečke građe.
COBISS – Kooperativni onlajn bibliografski sistem i servisi
COBISS predstavlja organizacioni model povezivanja biblioteka u bibliotečko-informacioni sistem sa uzajamnom katalogizacijom i brojnim drugim funkcijama, uz mogućnost korišćenja naprednog sistema pretrage sadržaja.
KOBSON – Konzorcijum biblioteka za objedinjenu nabavku
KOBSON predstavlja nacionalni konzorcijum biblioteka Srbije, osnovan sa ciljem optimizacije nabavke stranih naučnih informacija, prelaska sa papirnih izdanja na elektronska, unapređenja pristupa elektronskim informacijama i promocije domaćeg naučnog izdavaštva.
SCIndeks – Srpski citatni indeks
SCIndeks je srpski nacionalni citatni indeks, razvijen da služi kao dopuna međunarodnim citatnim indeksima; referiše domaće časopise kategorizovane kao periodične publikacije naučnog karaktera, i sadrži preko 1.5 miliona referenci iz više od 100,000 članaka, od kojih je gotovo polovina dostupna u vidu punog teksta.
Arhiv Srbije
Arhiv Srbije prikuplja, čuva, vrši zaštitu i sređivanje arhivske građe i omogućava njeno korišćenje u naučne i druge svrhe.
Republički zavod za statistiku
Republički zavod za statistiku obavlja stručne poslove koji se odnose na organizaciju i sprovođenje statističkih istraživanja, prikupljanje, obradu, statističku analizu i objavljivanje statističkih podataka, razvoj, održavanje i korišćenje republičkih administrativnih i statističkih registara, kao i druge poslove određene zakonom.
RHMZ - Republički hidrometeorološki zavod Srbije
Republički hidrometeorološki zavod Srbije je referentna ustanova sa punom odgovornošću za izradu i prezentovanje prognoza vremena i voda, davanje upozorenja i najava za vanredne i opasne meteorološke i hidrološke pojave. Internet prezentacija sadrži aktuelne hidrološke, meteorološke i druge podatke koji se svakodnevno prikupljaju.
Arhus centar Kragujevac
Arhus centar Kragujevac je osnovan sa ciljem da uspostavi saradnju između građana i lokalne samouprave i omogući demokratske procese iz oblasti zaštite životne sredine; ciljne grupe projekta su građani, predstavnici lokalnih samouprava i predstavnici medija.
Regionalni Arhus centar Subotica
Regionalni Arhus centar Subotica ima za cilj uspostavljanje saradnje između lokalne samouprave i građana, te njihovo bolje informisanje i edukaciju da bi se aktivnije uključili u donošenje odluka, što će omogućiti sprovođenje demokratskih procesa iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine.
Arhus Centar Novi Sad
Arhus Centar Novi Sad je osnovan sa ciljem uspostavljanja saradnje između građana i lokalnih samouprava koje su glavni nosioci obaveza iz Arhuske konvencije, a koje se odnose na pravo građana na informaciju o životnoj sredini, učešće javnosti u donošenju odluka vezanih za zaštitu životne sredine i prava na pravnu zaštitu.
Arhus Centar Južne i Istočne Srbije
Arhus Centar Južne i Istočne Srbije je osnovan sa ciljem uspostavljanja saradnje između građana i lokalnih samouprava u ovom regionu koje su glavni nosioci obaveza iz Arhuske konvencije, a koje se odnose na pravo građana na informaciju o životnoj sredini, učešće javnosti u donošenju odluka vezanih za zaštitu životne sredine i prava na pravnu zaštitu.
Stalna konfenrencija gradova i opština
Stalna konferencija gradova i opština predstavlja savez gradova i opština Srbije sa misijom da zastupa intererese, pruža visokokvalitetne usluge i podržava razvoj i unapređenje lokalne samouprave kroz zajedničko delovanje članstva, u skladu sa evropskim standardima.
Pravo na slobodan pristup informacijama – Vodič za učenike srednjih škola u Srbiji
“Pravo na slobodan pristup informacijama” predstavlja Internet prezentaciju namenjenu učenicima srednjih škola, sa ciljem da unapredi njihovu svest o značaju prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja i o aktivnom korišćenju tog prava; prezentacija je uspostavljena od strane kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
INSPIRE – Infrastruktura prostornih podataka u Evropskoj zajednici
INSPIRE predstavlja infrastrukturu prostornih podataka na području Evropske unije, koja omogućava razmenu prostornih informacija u oblasti životne sredine između organizacija u javnom sektoru, kao i olakšan slobodan pristup javnosti prostornim podacima širom Evrope.
http://inspire.jrc.ec.europa.eu/
SEIS - Zajednički informacioni sistem o životnoj sredini
Zajednički informacioni sistem o životnoj sredini predstavlja zajedničku inicijativu da se uspostavi integrisani informacioni sistem o životnoj sredini na nivou Evropske unije, koji bi povezao sve postojeće procese prikupljanja podataka i protoka informacija vezane za politiku i zakonodavstvo Evropske unije u oblasti životne sredine.
http://ec.europa.eu/environment/seis/
Eionet – Evropska informaciona i osmatračka mreža u oblasti životne sredine
Eionet predstavlja partnersku mrežu koja obezbeđuje dostavljanje ažuriranih podataka visokog kvaliteta o životnoj sredini iz pojedinačnih država članica, koji služe kao podrška procesima upravljanja životnom sredinom, razvoja i evaluacije politike o životnoj sredini, i učešću javnosti na nacionalnom, evropskom i globalnom nivou. Internet prezentacija sadrži dostupnu bazu podataka sa svim izveštajima dostavljenim od strane Srbije.
Eurostat
Eurostat predstavlja statističko odeljenje Evropske Unije, koje obezbeđuje statističke podatke na nivou Evrope i omogućava komparativne analize zemalja i regiona.
http://epp.eurostat.ec.europa.eu
GMES – Globalni monitoring za životnu sredinu i bezbednost
GMES pohranjuje informacije vezane za životnu sredinu i bezbednost, koje su usklađene sa prepoznatim potrebama korisnika i koje pokrivaju veliki broj različitih oblasti, uključujući podatke o kopnu, vodi, atmosferi, klimatskim promenama i nadzoru državnih granica.
http://ec.europa.eu/enterprise/policies/space/gmes/
Portal o biološkoj raznovrsnosti Srbije
Srpski portal o biološkoj raznovrsnosti je deo globalne mreže za razmenu informacija ustanovljene Konvencijom o Biodiverzitetu (Clearing House Mechanism - CHM), sa ciljem da direktno ponudi ili uputi na informacije o biološkoj raznovrsnosti.
IUCN Crvena lista ugroženih vrsta
IUCN Crvena lista ugroženih vrsta je međunarodno prepoznata kao najobimniji i objektivni globalni pristup procene statusa ugroženosti biljnih i životinjskih vrsta; baza podataka na Internetu sadrži detaljne informacije za svaku klasifikovanu vrstu.
Baza podataka o vrstama sa CITES liste
CITES (Konvencija o međunarodnom prometu ugroženim vrstama divlje flore i faune) ima za cilj da obezbedi međunarodnu trgovinu biljnim i životinjskim vrstama koja neće imati uticaja na opstanak datih vrsta; baza podataka o vrstama sadrži informacije o statusu vrsta obuhvaćenih Konvencijom, prikazane pojedinačno za svaku državu.